Zona hastalığı dreri döküntüleri geriledikten sonra Zonaya ait ağrı kalabilir. Özellikle yaşlı hastalarda ağrı aylar ve yıllar boyu kalır. Zonanın erken evrelerinde tedaviye başlamak ağrı gelişimini engelleyebilir.

Zona hastalığında su kabarcıklarında bakteri enfeksiyonu gelişebilir ve bu yaraların iyileşmesini engeller. Zona hastalığında döküntüde ağrı ve kızarıklık artarsa muhakkak doktorunuza başvurun. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Diğer bir durum Zonanın tüm vücuda ve diğer organlara yayılmasıdır. Nadir olarak görülen bu durumda bağışıklık sistemi baskılanmıştır.

Zona’nın KomplikasyonlarıZona geçiren her 4 kişiden biri 1 veya daha fazla komplikasyon gelişir. Bazı insanlarda, Zona potansiyel olarak ciddi komplikasyonlara yol açabilir. En sık görülenler burada yer almaktadır. Bakteri enfeksiyonları.Bir Zona döküntüsü, deride bakteri enfeksiyonu gelişme riskinizi artırır.Uzun süreli ağrı.Zona ağrısı genellikle döküntünün iyileşmesi ile geçer, ancak bazı olgularda ağrı aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Bu uzun süreli sinir ağrısı post herpetik nöralji veya PHN olarak adlandırılır. Yaşlandıkça PHN gelişme riski de artar.

PHN ağrısı hassas, yanıcı veya zonklayıcı bir duyumdan, batıcı veya çakıcı ağrıya dek değişebilir veya birkaç ay süren hafif bir rahatsızlığa neden olabilir. Kalıcı yara izleri. Bazen, şiddetli Zona olgularında kalıcı izler gelişebilir.Görme bozukluğu.Oftalmik Zona, göz çevresinde gelişen Zona için kullanılan bir terimdir. Bu tür Zonada insanlar ağrılı göz enfeksiyonundan muzdarip olurlar ve bazı olgularda ani veya gecikmiş görme bozukluğu gelişebilir. Eğer gözlerinize yakın bir bölgede Zona geliştiyse, derhal bir göz doktoruna görünmelisiniz. Ramsay Hunt sendromu. Kulağın içinde veya yakınında gelişen Zona enfeksiyonları Ramsay Hunt sendromu denen komplikasyona neden olabilirler. Bu, yüz siniri (fasial sinir) felcine yol açan nadir bir bozukluktur. Ramsay Hunt sendromu, yüzün etkilenen yanındaki kasların zayıflığı yanı sıra, işitme ve denge bozukluklarına da neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir